Haló, je tam moje dno?

Jak se volá pánevnímu dnu? Co jsem zažila na semináři a jaká tajemství lze odkrývat?

Budu psát hlavně pro ženy, i když i muži mají své dno pánevní :-).

Už jste někdy volaly svému pánevnímu dnu? Víte o něm? „Jo, jo, jasně,“ mávnete rukou. „To je tam někde dole,“ možná ještě naznačíte letmo rukou směrem k pánvi. A už rychle pryč od tohoto tématu.

STOP! ZASTAVME SE!

Proč vlastně utíkat? Honí nás někdo? Pánevní dno nemá nožičky. Proč od toho vlastně utíkáme a přesouváme myšlenky jinam? Že se o TOM nemluví, že se to nesluší? Souhlasím, že se o pánevním dnu mluví málo. Ale dost možná je to tím, že o něm málo víme a nejsme si jisté v kramflících. A co mu tedy kouknout trochu na zoubek, abychom zjistily, zda bude lepší utéct či zůstat?

A mezi námi – o tom, o čem se nemá mluvit, je většinou dost zajímavé. Neschovávaly jste náhodou knížku, která rozhodně nebyla povinnou školní četbou, pod polštář či na dno zásuvky? A byla opravdu tak nudná nebo tam toho k objevení bylo víc než dost? 😉

O pánevním dnu panují různé mýty a „zaručené informace“. Třeba, že se musí posilovat a to pomocí stahování svěračů či přerušovaného čůrání. Ještě jsou také osvědčené cviky, kdy se různě stahuje zadek. Menstruace jsou dny, které musíš přežít, a vlastně se nic neděje. Po přechodu už máš klid a „ženské věci“ se tě už netýkají.

Ale proč vlastně máme pánevní dno? Skutečně jen drží orgány? To by bylo málo. V těle je všechno mnohem dokonaleji vymyšleno.

Pánevní dno je soustava svalů, takže je fajn je aktivovat, ale stejně tak i relaxovat. I ono může být stažené (jako třeba krk, hamstringy) a potřebuje hlavně protažení, tedy spíše uvolnění. Má 3 vrstvy a ty vnitřní jsou mnohem důležitější než povrchové svěrače, stejně jako je důležitý hluboký stabilizační systém oproti vypečeným buchtám na břiše. Pánevní dno je převodník pohybu mezi nohami a horní polovinou těla. Tzn., že pohyb nohou se promítne do zad, břicha a třeba až do krku či ramene. To je přece úžasné, ne? Neuvěřitelné? Ani ne, když se dozvíte, jak funguje a co s čím souvisí.

Pokud jsme s pánevním dnem v kontaktu, může pro nás být emoční barometr i stabilizátor. Stejně tak v něm máme skrytý zdroj energie a síly. Navázat spojení nemusí být úplně jednoduché. Mě k tomu dovedla Vendulka Pánková na semináři Tajemství pánevního dna.

Víte, opravdu víte, jak je velká vaše pánev a jak je to v ní uspořádané? Pro mě bylo docela objevné si ke svému tělu přiložit model pánve. Je pravda, že mozek vnímá jen to, co vidí, tedy většinou jen přední polovinu těla a to ještě hodně zkresleně.

Vendulky pokyn: „Zatelefonujte svému pánevnímu dnu!“, mi zněl dost zvláštně. Dobře, jdu na to. Ale co to? Moje pánevní dno se šprajclo, a just – že zrovna teď nechce. Že když jsem si nevzpomněla x let, tak právě teď nechce.

Hm, zajímavé, ale dobře. Přijala jsem to a opakovaně zkoušela znovu stejnou linku. Nyní už spojení funguje a já se ho čas od času ptám, jak se cítí. A to nejen ve chvílích, kdy mi není nejlépe a chci jeho pomoc. Umím volat i SOS. Např. při nepříjemných hovorech s bývalým partnerem, kdy ztrácím energii psychickou i fyzickou. Pomoc pánevního dna je okamžitá – zklidnění, nadhled a zastavení úbytku energie. A to díky dechové pumpě pánevního dna.

Mám potřebu svoje pánevní dno aktivně uvolňovat. Mění se můj pohled na menstruaci. Mnohem více ji vnímám ve fyzickém těle (výtok menstruační krve), ale daří se mi lépe reagovat i na další potřeby (uvolnění napětí v zádech, změna pocitů a energie).

Seminář Tajemství pánevního dna byl zdrojem inspirace, spousty informací a hlavně jejich souvislostí, cvičení a vnímání. Pro mě však nejdůležitější složkou bylo sdílení v bezpečném prostředí, ženský kruh a přítomný smích, otázky, vzpomínky i pláč.

A hlavně dotek.

Část, kdy jsme ve trojicích dávaly a přijímaly energii 4 živlů, byla naprosto senzační.

Dovolit si přijímat, ale i dávat, objetí, pevný dotyk, pohlazení… To je prostě slast. Jak často se s kamarádkou obejmete na více než 3s rychlého pozdravu? Kdy jste jí naposledy jen tak jemně namasírovala krk či nohy?

V bezpečném prostředí semináře jde i více… Bez dalších úmyslů, jen pro samotný účinek doteku a péče. Úžasné, to se musí zažít! I když chápu, že se to může zdát moc, tzv. za hranou. Ale věřte, že v ženskou kruhu pod dobrým vedením, je to moc příjemné a léčivé. A samozřejmě dobrovolné.

Jste zvědavé, zda to může být pravda? I já. U Vendulky se může stát mnohem víc. Zkuste a dejte mi vědět. Pro ty z nás, které jsou hodně zvědavé, je připraveno i pokračování Pánevní dno II, kde odhalíte souvislosti pánevního dna s krkem a chodidlem.

Ať už máte se svým pánevním dnem pravidelné spojení či jste se dosud nepotkaly a nepředstavily, vždy může být JINAK. Je to jen na nás :-).

Míša Patíková

Komentáře
  • Dech jako cesta k pevnému bříšku

    Pokud chcete vědět, jak si obyčejným dechem pomoci k pevnému bříšku, klikněte na tlačítko

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky