Pouštím vrabce z hrsti a jdu za holubem na střechu.

Končím něco, co funguje. Ano, dobrovolně jdu do nejistoty, znovu od začátku.  Proč? Dozrálo ve mně rozhodnutí, prostě nastala ta pravá chvíle. Krátké shrnutí mého rozhodnutí skončit zaběhnutý aquaerobic a začít od začátku. ALE JINAK.

Jsem, mimo jiné, lektorka aquaerobicu. Baví to mě i mé cvičence. Jsem vděčná, že cvičení ve vodě lidi baví, pomáhá jim, cítí se lépe a odchází z lekce s úsměvem. Na nedostatek zájemců si nemohu stěžovat. Ba naopak – občas jich je více, než kolik se jich do vymezeného prostoru optimálně vejde. Cvičení jim dává smysl. Potud je vše v pořádku.

 

Pro mě je cvičení součást mého pracovního života. Dávám do něj svůj čas, energii, vědomosti a zkušenosti. Vytvářím a předávám tedy nějakou hodnotu. Je tedy logické, že chci získat hodnotu zpět. A ta má dvě části.

 • První – finanční odměna. Ta musí odpovídat nákladům (čas, energie, povinné platby), ale i profesionální hodnotě, kterou dávám. Tedy to, na kolik si svých činů cením já sama. Pro mě to znamená vzdělání, zkušenosti, zájem klientů, jejich zpětná vazba a přínos pro ně.

Přijde mi logické, že pokud přináším zisk provozovateli bazénu, mám na něm mít také podíl. Pokud tedy přichází pravidelně do bazénu 12-40 lidí jen kvůli aquaerobicu a řekněme 80 % by jinak plavat nešla, je to pro bazén ne-zanedbatelný zisk. Je to můj názor a chápu, že ho nemusí všichni sdílet.

 • Druhá – pro mě možná důležitější, hodnota mé práce pro koncové uživatele. Tedy jakou hodnotu má pro Vás, cvičence, moje cvičení. Ta je vyjádřená částkou, kterou za moje cvičení platíte. Doposud to bylo v Plzni nastavené tak, že zájemci platí pouze vstup do bazénu a já, tedy moje cvičení, jsme jako bonbonek, bonus navíc.

Přijde Vám to v pořádku? Dnes, kdy za vše, za každou výhodu, zaplatíte a často rádi? Když kadeřnice dopřeje Vašim vlasům regenerační masku navíc, použije kvalitnější barvu, naprosto samozřejmě naúčtuje vyšší cenu. Na dovolené chcete jednolůžkový pokoj, ochotně zaplatíte více.

Půjdete-li místo aquaerobicu cvičit ve stejném čase vedle do tělocvičny na skupinové cvičení, zaplatíte skoro dvojnásobek. A je to pro Vás naprosto běžné. Proč se tedy neplatí za aquaerobic, tady v Plzni? Všude jinde po ČR je aquaerobic zpoplatněn zvlášť , tedy jinou jinou – vyšší cenou než pouhé vstupné do bazénu či aquaparku.

Vím, že Vy jako cvičenci to nezměníte a ani nemůžete. Naprosto chápu, že vlastně ani nechcete. Také by se mi líbilo mít něco lepšího za méně peněz.

 


 

Ale zkuste si přestavit na sebe. Z hlediska kvality a profesionality a přínosu odvádíte minimálně stejně dobrou práci jako kolega. Jen máte 2x i více zákazníků. Ale Vaše práce je oceněna na polovinu, tzn. cena pro Vašeho zákazníka je poloviční.

Přijde Vám to fér? Budete si připadat, že si Vaší práce někdo váží a že je náležitě oceněná? Teď neřeším Vaši odměnu. Jde čistě o pocit a vyjádření Vaší hodnoty.

 

A jak na to mohou koukat noví zákazníci? Co cena služby vypovídá o její kvalitě? Většina z Vás se při nákupu zboží zarazí nad příliš nízkou cenou u srovnatelného výrobku. To je podezřele levné, to asi nebude stát za nic, to nic nevydrží, to bude k ničemu.

Takhle to vnímám já. Možná kroutíte hlavou, že to tak není. Ano, máte na to právo. Já se však učím si sebe sama vážit. A vyjádření hodnoty mé práce je toho součástí.


Takže chvíle dozrála, přišlo rozhodnutí. Pak už byl jen krůček k hledání jiné cesty. Takové, která možná povede k tomu holubovi na střeše. Nebo také ne. Ale – kdo nic nezkusí, nic nezkazí a také nic nezmění.

Pokud se ti něco nelíbí, tak se pohni. Nejsi strom!

 

A co to bude znamenat pro Vás? Jaké výhody vám přinese aquaerobic formou předplaceného kurzu?

 1. Zajištěné místo v bazénu. Počet lidí bude omezen, takže se nestane, že byste se v bazénu mačkali.
 2. Klid bez cákání plavců – celý bazén jen pro aquaerobic a to ve 3 hloubkách (mělká, přechodová i hluboká voda)
 3. Motivaci – předplacené lekce Vás „donutí“ přijít
 4. Stálá skupina lidí přinese vzájemnou důvěru a příjemnou atmosféru
 5. Větší důraz na správné provedení, návaznost prvků mezi lekcemi a zvyšování náročnosti, také možnost více vysvětlit souvislosti a zákonitosti
 6. Více individuálního přístupu z mé strany – budu si lépe pamatovat Vaše potřeby
 7. Bonbónek, na který se moc těším – relaxační uvolnění ve dvojicích, které vyžaduje vzájemnou důvěru a klidné prostředí

Pokud Vám můj přístup ke cvičení i celé situaci dává smysl, moc se na Vás těším. Pokud ne, klidně se na mě zlobte. Ale nezapomeňte, že stejně škodíte jen sami sobě :-). Smutek a zloba nikomu nesluší. zamyslete se, co Vám aquaerobic dává. Pokud nic, pak Vaše cesta vede jinudy a je to tak správně.

Všem Vám děkuji za slova podpory po lekcích i kritiky tady pod článkem. Byla jsem Vám ráda průvodkyní při vodním cvičení.

Míša Patíková

Komentáře
 • Dech jako cesta k pevnému bříšku

  Pokud chcete vědět, jak si obyčejným dechem pomoci k pevnému bříšku, klikněte na tlačítko

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky